TRABZON SANATEVİ - Etkinlikler
ETKİNLİKLER
OCAK 2017 | “Bir Usta Bin Usta” Trabzon Kemençe Yapımı Kursiyerleri Sergi Açılışı ve Sertifika Töreni...
KEMENÇELER SERGİDE, SERTİFİKALAR CEPTE...

 

Anadolu Sigorta’nın kaybolan ya da kaybolmaya yüz tutan mesleklere olan ilgiyi arttırmak ve bu meslekleri yeniden canlandırmak amacıyla, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın teknik danışmanlığında gerçekleştirdiği “Bir Usta Bin Usta” Projesi Trabzon Kemençe Yapımı Kursu 26 Aralık 2016 tarihinde sona erdi. Trabzon Sanatevi’nin ev sahipliğinde verilen kurs, 23 Ocak 2017 tarihinde saat 14.00’de Trabzon Sanatevi Salon Garaj’da gerçekleştirilecek sergi açılışı ve sertifika töreniyle noktalanmış olacak. Törene, Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan ve Anadolu Sigorta Genel Müdürlüğü’nden yetkililer katılacaktır.


Eğitmenliğini Muharrem Aktaş’ın yaptığı “Kemençe Yapımı” kursunu başarıyla tamamlayan 11 kursiyer, 25 Ağustos 2016 tarihinde başlayan kursta dört ay boyunca 496 saat eğitim görerek birer usta adayı haline geldiler. Anadolu Sigorta’nın 2010 yılından bu güne ülke genelinde sürdürmekte olduğu “Bir Usta Bin Usta” sosyal sorumluluk projesi kapsamında Ekim 2010 tarihinde yine Trabzon Sanatevi’nin ev sahipliğinde “Trabzon Kazaziyesi” kursu verilmiş ve bu kursta 20 bayan eğitim görmüştü.

 

“Bir Usta Bin Usta” sosyal sorumluluk projesi, Türkiye genelinde kaybolmaya yüz tutan meslekleri yaşatmak, bu mesleklerin yeniden canlanmasını ve meslek ustalarının deneyimlerinin geleceğe taşınmasını sağlamak amacıyla hayata geçirildi. Her yıl 5 farklı ilde ve meslekteki ustaların, toplam 100 gence birikimlerini aktarmasının hedeflendiği projede 10 yılın sonunda 50 meslekte toplam 1000 ustanın yetiştirilmesi amaçlanıyor. Anadolu Sigorta “Bir Usta Bin Usta” projesiyle genç usta adayları yetiştirerek bu geleneksel mesleğin yeniden canlandırılmasını hedeflemektedir. “Bir Usta Bin Usta” Projesi ile ilgili detaylı bilgiye www.birustabinusta.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Adres
: Restorasyon nedeniyle geçici idari ofis adresimiz: Kunduracılar Cd. veya Halkevi Cd. Neşe Sk. No:1/2 Ortahisar/TRABZON adresindeyiz (Cumhuriyet Mahallesi Özgür Caddesi No:18 Ortahisar /TRABZON)
Telefon
: +90 (0462) 600 6 444
Faks
: +90 (0462) 600 6 444
E-Posta