TRABZON SANATEVİ - Anasayfa


 

TRABZON SANATEVİ'NİN VE SANATIN DEĞERLİ DOSTLARINA

KASIM 2019 TARİHİNDE BAŞLAYAN RESTORASYON NEDENİYLE, ANA BİNAMIZ, SALONUMUZ, EĞİTİM ODALARIMIZ VE BAHÇEMİZ TAMAMEN KAPALI DURUMDADIR. EYLÜL 2020 BULUŞMA TARİHİMİZ OLSUN UMUDUYLA ETKİNLİKLERİMİZİ "AYLIK/YILLIK PROGRAMLAR" BÖLÜMÜNDEN TAKİP EDEBİLİRSİNİZ. BİZİMLE İLETİŞİMİNİZİ İNTERNET SİTEMİZDE MEVCUT TELEFON, FAKS, E-POSTA VE İDARİ OFİS ADRESİMİZ ÜZERİNDEN SÜRDÜREBİLİRSİNİZ.

******

ÖNEMLİ

Trabzon Sanatevi'nin değerli sanat dostları. Ana Sayfamızın sol menü bölümünden YouTube kanalımızda sanat günleri programlarından seçtiğimiz program kayıtlarını izleyebilir, kanalımıza abone olarak bizlere destek verebilirsiniz.

****** KARİKATÜR SANATÇISI GAZETECİ HARUN YAVRUOĞLU ARAMIZDAN AYRILDI

 

Trabzon sanat ve basın camiasının değerlerinden, Taka Gazetesi yayın danışmanı karikatürist, yazar Harun Yavruoğlu 14 Nisan 2020 tarihinde aramızdan ayrıldı. 1956 Trabzon Akçaabat’ta doğan Harun Yavruoğlu’nun, karikatüre olan ilgisi ortaokul yıllarında okulun duvar gazetesinde başlar. Karma karikatür sergilerine iştirak eder. Karikatürleri, çeşitli gazete, dergi ve albümlerde yayınlandı. Bununla birlikte 1985-86 yıllarında Karadeniz Gazetesi Taka mizah sayfasını, 1990-92 yıllarında Hamsi mizah Gazetesinin yayın kurulunda yer aldı.

  

 

 

 

  

 

 

 

2000-2003 yıllarında Karadeniz’den Günebakış Gazetesi’nin “Durum Karışık “ mizah ve karikatür sayfasını hazırladı. Zigana TV’de usta Karikatürist Hikmet Aksoy ve karikatürist Nizamettin Mollasalihoğlu ile pazar günleri yayınlanmakta olan “Şaka maka derken” programını yürüttü. Ayrıca, bu güne kadar, içki, sigara ve uyuşturucu konulu “Lütfen dikkat” ve “Durum karışık” isimli karikatür albümünün yanı sıra, ikisi mesleki (PTT ve Türk Telekom) yayınlarından olmak üzere toplam dört kitabı yayınlanmıştır.

 

 

 

 

 

 

Katıldığı karikatür yarışmalarından çeşitli ödüller aldı. Afiş, vinyet ve kitap kapakları çizdi. Birçok kişisel sergi açtı ve karma sergilere katıldı. Paris Trabzonlular Derneğinin davetiyle Paris’te bir karikatür sergisi açtı. Ayrıca karikatürün yanı sıra çok sayıda gazete ve sanat dergilerinde yazı ve şiirleri yayınlandı. Şiir yarışmalarından da ödüller aldı. Çeşitli illerden davet edildiği şiir şölenlerine iştirak etti. Bir dönem Karadeniz Yazarlar Birliği Meclis Başkanlığında bulundu.

 

 

 

 

 

Gazete çalışanlarından Atakan Tok ile...

 

  

Taka Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Yusuf Turgur ile sergisinde...

 

 

 

Türk Telekom Teşkilatında uzun yıllar Eğitim ve Meslek Geliştirme müdürlüğü. İdari ve Halkla ilişkiler Müdürlüğü görevlerinde bulundu. Karikatür ve sanata daha fazla zaman ayırabilmek amacıyla 2005 yılında kendi isteğiyle emekliye ayrıldı. 2012 yılında ise Taka Gazetesi’yle yolları kesişti. 2019 yılına kadar Taka Gazetesinin yayın danışmanlığını yürüten Harun Yavruoğlu çizdiği günlük karikatürlerle gazetenin birinci sayfasında, haftalık köşe yazıları ve Faroz isimli mizah sayfasıyla yer aldı. İstanbul ve Ankara’da düzenlenen Trabzon günlerinin karikatür sergileriyle katılım sağladı. Sanatçı evli ve iki çocuk babasıdır.

 

 

 

 

Gazeteci-Yazar-Karikatür sanatçısı Hikmet Aksoy ile...

 

 


 


GAZETECİ-YAZAR-KARİKATÜRİST HİKMET AKSOY'U KAYBETTİK


Trabzon'un duayen Gazetecilerinden, Büyükliman Gazeteciler Cemiyeti onursal başkanı, gazeteci, yazar, Karikatürist Hikmet Aksoy, uzun zamandır tedavi gördüğü Trabzon Kaşüstü Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Anestezi Yoğun Bakım Servisinde 21 Mart 2020 tarihinde hayatını kaybetti. Gazeteciliği ve yazarlığındaki ustalığını mizahın uluslararası dili olan karikatür sanatı alanında da başarıyla taşıyan, karikatür sanatı alanında tipo ve ofset matbaalar sürecinde mizah sayfalarının çıkmasını ve genç karikatürcülerin yetişmesi için yol açan, karadeniz fıkaralarına sahip çıkarak bir ajans kuran, Trabzon mizahının ağabeyi, bir güzel insanı kaybettik. Gazeteciliğin duayeni, yazarlığın sivri dili, mizahın nuktedanı, karadeniz fıkralarının babası, karikaritürün ustası, sanatın beyefendisiydi.

 

Trabzon'da tipo baskı gazeteler döneminden, ofset baskı gazetelerin yayınlandığı dönemlere, Trabzon yerelinde Kuzey Haber, Karadeniz Olay, Türksesi gibi gazetelerde genel yayın yönetmenliğinin yanı sıra, yerelde birçok gazetede ki bunların başında Kuzey Haber ve Karadeniz Gazetesi gelmektedir. Taka adıyla uzu yıllar mizah sayfaları hazırlamış ve bu sayede genç karikatürcülerin yetişmesine öncülük etmiştir. İlerlemiş yaşına rağmen, profesyonel duruşunu ve amatör heyecanını kaybetmeyerek uzun yıllar Türkiyenin dört bir tarafında yayın hayatını sürdüren 70'e yakın gazeteye günlük karikatür çiziyordu. Karikatür yarışmalarında jürilikler, okullarda atölye çalışmaları, etkinliklerde panelist ve söyleşi programları, yurt dışı ve yurt içi karikatür sergileri, karikatür, fıkra kitapları, araştırma ve biyografik kitaplarıyla ömrüne bir çok güzelliği sığdırmayı başardı. 


HİKMET AKSOY’UN ÖZ GEÇMİŞİGazeteci, yazar, karikatür sanatçısı Hikmet Aksoy 1937 Vakfıkebir-Trabzon doğumlu. Lise öğrenimi sırasında İstanbul gazetelerine muhabirlik yaptı. İlk yazısı 1953’te Vefa dergisinde, 1959-62 arası karikatürleri Türkiye Spor, Son Havadis, Büyük Gazete, Şaka, Tef vb. dergi ve gazetelerde yayımladı. Askerliğini yaptığı Simav ilçesinde Köy Raporu adlı bir gazete çıkardı (1963-65). 1959’dan bu yana Trabzon gazetelerinden Hizmet, Hakimiyet, Son Haber, Türksesi vb. gazetelerinde yayın yönetmeni ve yazı işleri müdürü olarak çalıştı. Kuzey Haber ve Karadeniz Gazetelerinde Taka Mizah Sayfaları'nı başlattı. Uzun yıllar yerel basında ve Türkiye genelinde farklı illerde 70 yakın gazetede her gün karikatürleri yayınlandı. Basın kuruluşlarından yirmi civarında ödül aldı. 1996’da Karadeniz Fıkraları Ajansını kurdu. TGC Bizim Gazete’de karikatürleri yayınlandı. Karikaturcüler Derneği üyesi ve TGC Trabzon Temsilcisi olarak görev yapıyordu.


ESERLERİ:
ARAŞTIRMA-İNCELEME: Her Yönüyle Vakfıkebir (1965), Vakfıkebir İlçesi ve Çevresi (1973), Faik Ahmet Barutçu (1995), Trabzon Basını (1998), Karikatürün Trabzon Boyutu (1999).

DERLEME: Made in Karadeniz - Fıkralar (1998), Kemençe Çalayim mi? (2000).HAKKINDA: Dr. Mustafa Duman / Trabzon‘u Anlatan Birkaç Kitap (Cumhuriyet Kitap, 11.7.2002

 TRABZONLU HEYKELTRAŞ AZMİ SEKBAN'I KAYBETTİK


Trabzonlu ünlü eykeltraş Azmi Sekban'ı 22 Mart 2020 tarihinde kaybettik. Memleketin yetiştirdiği önemli heykeltıraşlarından biriydi. Trabzon'a yönelik bilinen son çalışması, Trabzon Lisesi önüne yaptığı Atatürk heykeli oldu. Son iki yıl içerisinde çok değerli sanat insanlarımızı ardarda kaybettik. Bu kente değer ve kıymet katan o güzel insanlarımız göçtü gitti aramızdan. Şimdi onlara heykeltraş Azmi Sekban' da katıldı...

Azmi Sekban eserlerinde; tok bir form anlayışı, zevkli bir Modlaj üslubu ve seçkin bir plastik yeteneği sergilemektedir. Heyecan, çoşku ve duygusal dengeyi eserlerinde hissetmek ayrı bir tutkudur. Sanatta yorum; sınırsız ve özgür olmalıdır fikrini her zaman kendine ilke edinmiş bir sanat insanıydı. Sanatçılar, bedenen ölseler de eserleriyle yaşamaya devam edecekler aramızda. 
 AZMİ SEKBAN'IN KISA ÖZGEÇMİŞİ


İlk,Orta  ve Lise tahsilini Sürmene’de  tamamladıktan sonra  girdiği, Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Heykel bölümünden  1980 yılında  Yüksek Heykeltraş olarak başarıyla mezun olmuştur.
Sırasıyla; Prof. Şadi ÇALIK, Prof. Hüseyin GEZER, Prof. Tamer BALOĞLU, Prof. Ali Teoman GERMANER gibi değerli hocaların atölyelerinde eğitim almıştır. Öğrencilik yıllarında katıldığı sergiler ve kazandığı ödüllerine, 1981 yılında katıldığı Yeni Eğilimler Sergisi'nde Birincilik ödülüyle de devam etmiştir. 2010 yılında Kızılay’ın 1868’den günümüze kadar konumunu anlatan rölyefi çok başarılı bir çalışmadan dolayı ödül almıştır.


Başlıca eserleri;

 • ÇANAKKALE ŞEHİTLER ABİDESİ Dünyanın en büyük(5mx50m) ANIT RÖLYEFİ
 • Türkiye –İspanya DOSTLUK Anıtı
 • Trabzon ATATÜRK ve CUMHURİYET Anıtı
 • Kayseri MEDENİYETLER ve CUMHURİYET Anıtı
 • B.ÇEKMECE MİMAR SİNAN Anıtı
 • Bahçelievler ZAFER ANITI Rölyefleri
 • Şişli Ayazağa ATATÜRK Rölyefi
 • İstanbul LÜTFÜ KIRDAR Büstü
 • Yurdun çeşitli il ve ilçelerinde ATATÜRK Heykel ve Büstleri
 • Onlarca okullarda ATATÜRK Köşeleri
 • Özel anlamlı Atatürk etkinliklerini anlatan eserler( B.Çekmece de sohbet anını anlatan  Rölyef  gibi)


 

 

 

 

TRABZON BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ VE ORTAHİSAR BELEDİYESİ KENT KONSEYİ

YÜRÜTME KURULU ÜYESİYİZ


Trabzon Sanatevi; 17 Aralık 2019 tarihinde yapılan Trabzon Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi Genel Kurulu ve 14 Ocak 2020 tarihinde yapılan Ortahisar Belediyesi Kent Konseyi Genel Kurulları sonucunda her iki konseyin de yürütme kurulunda görev almıştır. Trabzon'un farklı sanat disiplinlerinde örgütlü en büyük kuruluşu olan Trabzon Sanatevi, kentsel anlamda üstlendiği sorumluluklar ve gerçekleştirdiği etkinliklerle önemli bir işlevi yerine getirmektedir.

  

 

 

 

 

 

 

 

TRABZON SANATEVİ 5. OLAĞAN GENEL KURULUNU YAPTI


Trabzon Sanatevi 5. Olağan Genel Kurulunu 29 Şubat 2020 tarihinde gerçekleştirdi. Binamızın restorasyonda olması nedeniyle üye derneklerimizden Trabzon Liselerinden Yetişenler Kültür ve Dayanışma Derneği ofisinde gerçekleşen genel kurulun divan başkanlığını Sebahittin SARUHAN, üyeliklerini Kamuran TUNA ve Yahya DEMELİ yaptılar. Gerçekleşen seçimde seçilen yeni yönetim ve denetim kurulu üyelerimiz kendi aralarında gerçekleştirdikleri ilk toplantıda görev bölümü yaptılar. Yapılan görev bölümü sonrasında Adnan TAÇ (Başkan), Mehmet KUVVET (Başkan Yardımcısı), Kenan ATALAY (Sayman), Fethi YILMAZ (Sekreter), Adnan AKYÜZ (Yönetim Kurulu Üyesi) olarak görev aldı. Denetleme kurulu asil üyeliklerinde ise Özkan ÖZTÜRK (Başkan), Haydar ÇORUHLU (Denetleme Kurulu Üyesi), Yahya DEMELİ (Denetleme Kurulu Üyesi) olarak görev aldı. 

 


 

TRABZON SİVİL TOPLUMLA İLİŞKİLER MÜDÜRÜ

SALİH SEYYAR TRABZON SANATEVİ YÜRÜTME KURULU ÜYELERİNİ ZİYARET ETTİ

 

Trabzon Sivil Toplumla İlişkiler Müdürü Salih SEYYAR dernek ziyaretleri kapsamında Trabzon Sanatevi üyesi dernek başkanlarımızın bulunduğu yürütme kurulu üyelerini ziyaret etti. Trabzon Sanatevi binasını restorasyonda olması nedeniyle Mizah Sanatı Derneği ofisinde gerçekleşen Ziyarette Trabzon Sanatevi Yürütme Kurulku üyelerinden Trabzon Liselerinden Yetişenler Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Kenan ATALAY, Trabzon Şehir Tiyatrosu Derneği Başkanı Adna AKYÜZ, Türkiye Yazarlar Birliği Derneği Trabzon Şubesi Başkanı Kamuran TUNA, Trabzon Müzik ve Halkoyunları Gençlik Spor Kulübü Derneği Başkanı Fethi YILMAZ, Mizah Sanatı Derneği Başkanı Adnan TAÇ, Çağdaş Yazarlar ve Sanatçılar Derneği Başkanı Mehmet KUVVET,  Karadeniz Yazarlar Birliği Başkanı Sebahittin SARUHAN ve yönetim kurulu üyesi Cansel İpek ŞAHİN hazır bulundu. 

 

10 Mart 2020 tarihinde gerçekleşen toplantıda, dernekler kanun ve yönetmelikleri üzerinde bilgilendirme yapan il müdürü Salih SEYYAR, dernek başkanlarının sorularına cevap verdi ve önerileri not etti. Derneklerin daha aktif ve verimli işler yapması için yapılanmalarında dikkat edilmesi gereken konular üzerinde ve yapılan projeleri üzerinde görüş alış verişinde bulunuldu.


 

 

DERNEKLERİMİZLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME


Trabzon Sanatevi üye derneklerinden olan Mizah Sanatı Derneği ve Trabzon Şehir Tiyatrosu Derneği Suriyede askerlerimizin şehit edilmesi ve sonrasında gelişen korona virüs salgını nedeniyle Maer 2020 ayı içerisinde tarihli tiyatro oyunlarını ve ayrıca Mizah Sanatı Derneği geleneksel 8. Görsel Mizahi Yapıtlar sergisini bir başka tarihe ertelemişlerdir. Gelişmeleri ilgili derneklerimizin wep sayfalarından ve facebook sayfalarından takip etmenizi öneriyoruz.

 

....................................................................................................................................................................................


 

 

TRABZON SANATEVİ'NİN DEĞERLİ DOSTLARI...


2007 yılından bu güne aralıksız olarak kültürel ve sanatsal faaliyetlerin yürütülmekte olduğu Trabzon Sanatevi, fiziki şartları kötüleşen ana binanın restorasyona alınmasıyla ilgili çalışmaların başlatılması nedeniyle 12 KASIM 2018 tarihinden itibaren yaklaşık bir yıl süreyle kapalı olacaktır.
 
Trabzon Sanatevi; yerleşkede yapılmakta olan kültür ve sanat etkinliklerine restorasyon bitinceye kadar geçici olarak ara vermiştir. Ana bina dahil tüm bahçe iş sağlığı ve iş güvenliği yasası gereği kapalı olacaktır.
 
Trabzon Sanatevi; Kültür ve sanat etkinliklerine bir program dahilinde kentimizdeki salonlardan faydalanmak suretiyle imkanlar ölçüsünde devam edecektir.
 
Trabzon Sanatevi; idari ve bürokratik işleri Mizah Sanatı Derneği'nin Kunduracılar Caddesi Neşe Sokak. No:1 Kat:2 Ortahisar adresindeki ofisinden sürdürmeye devam edecektir. Restorasyon süresince; yapacağımız kültürel ve sanatsal etkinlikleri facebook sayfamızdan ve wep sayfamızdan (www.trabzonsanatevi.org) duyurmaya devam edeceğiz.
 
Restorasyon sonrası, daha güzel bir mekanda sizlere daha iyi ortam sağlamak ve daha etkin sanatsal faaliyetlerde buluşmak dileğiyle saygılar sunuyoruz.


TRABZON SANATEVİ
YÖNETİM VE YÜRÜTME KURULU

 

BU GÜZEL MEKANDA...


KENTİN İÇERİSİNDE SOLUK ALABİLECEĞİMİZ VE YAŞAM ALANI BULABİLABİLECEĞİMİZ, BÖYLECE SANATI YEŞERTMEYE DEVAM EDEBİLECEĞİMİZ...


KENTİMİZİN SANATÇILARINI, SANATSEVERLERİNİ, KÜLTÜR VE SANAT DÜŞKÜNÜ DOSTLARLA, SİYASET İNSANLARIYLA, BÜROKRATLARIYLA BULUŞTURMAYA DEVAM EDEBİLECEĞİMİZ, SANATI SEYİR VE SOHBET ORTAMINA TAŞIYABİLECEĞİMİZ...


TRABZON'DA FARKINDALIK YARATAN, KENTİMİZE DEĞER KATAN, KÜLTÜR VE SANAT BULUŞMALARIYLA KENTİN TANITIMINA KATKI SAĞLAYABİLECEĞİMİZ, BÜROKRATINDAN SİYASİLERİNE VE BAHÇESİNDE OTURANLARINA KADAR HER KESİMDEN İNSANIMIZIN SAHİP ÇIKMAYA DEVAM EDEBİLECEĞİ GÜNLERDE YENİDEN BULUŞMAK DİLEĞİYLE...
YOUTUBE KANALIMIZ
Adres
: Restorasyon nedeniyle geçici idari ofis adresimiz: Kunduracılar Cd. veya Halkevi Cd. Neşe Sk. No:1/2 Ortahisar/TRABZON adresindeyiz (Cumhuriyet Mahallesi Özgür Caddesi No:18 Ortahisar /TRABZON)
Telefon
: +90 (0462) 600 6 444
Faks
: +90 (0462) 600 6 444
E-Posta