TRABZON SANATEVİ - Etkinlikler
ETKİNLİKLER
Eylül 2012
MİZAH SANATI DERNEĞİ'NİN SERGİSİ AÇILDI
Kısa adı “Mizahder” olan Mizah Sanatı Derneği sezonun ilk etkinliği olan “1.Görsel Mizahi Yapıtlar” sergisini Trabzon Sanatevinde açtı. Sergiyi gezen Trabzon valisi Temel figürü ile objektiflere gülümsedi.
Trabzon Sanatevi üye derneği olan Mizah Sanatı Derneği, 2012-2013 sezonunu “1.Görsel Mizahi Yapıtlar” sergisiyle açtı. Kültür ve Turizm Bakanlığınca verilen “Sinema Eserleri Yapımcı Belgesi” sahibi olan Mizahder, kuruluş amaçları doğrultusunda kısa ve uzun metraj film, belgesel çekimi, tiyatro, karikatür, fotoğraf, fıkra ve öykü gibi sahne, görsel ve yazım sanatları alanında faaliyetlerini sürdürmektedir. Bu güne kadar “Gan Davası” kısa filmini, “Karikatürde Bir Ziya” belgeselini çeken ve “Gugulumdakiler” adıyla bir oyun sahneye koyan Mizahder, uzun metraj film “12’den Sonra” için de çekim hazırlıklarını sürdürmektedir.
Açılışta yapılan konuşmalarda, Karadeniz insanının gözüyle konuların irdelendiği, kendine has mizah anlayışı ile mesajların verilmeye çalışıldığı söylenerek, yaşamının vazgeçilmez bir parçası olan mizahın her alanda özünden koparılmadan sahiplenilmesi gerektiği, yazım, görsel ve sahne sanatlarında yapılacak çalışmaların aslına uygun yapıtlar olarak insanlara sunulması için Mizah Sanatı Derneğine önemli sorumlulukların düşeceği belirtildi.
Hazırlanan yöresel Temel ve Fadime figürleri katılanların ilgisini çekerken, Karadeniz insanının mizah anlayışına hayranlığını söyleyen Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık, ısrarlar üzerine Temel figürü ile objektiflere gülümsedi. Trabzon Sanatevinde açılan sergi 20 Eylül tarihine kadar açık kalacak.
MURAT TOPAL FOTOĞRAF SERGİSİ

Sanat hayatını Rize'de sürdüren fotoğraf sanatçısı Murat Topal "Karadeniz'in Kuzey Doğusu" adını verdiği fotoğraf sergisini Trabzon Sanatevi'nde açtı. Bölgenin kültürel yapısının ve doğal hayatının konu edildiği fotoğraflarda oluşan sergide 30 eser yer almaktadır.

21 Eylül 2012 tarihinde saat:18.00'da açılışı gerçekleştirilen serginin açılışını Trabzon Fotoğraf Sanatı Derneği Başkanı Nermin Karsan, eski başkanlardan Mustafa Reşat Sümerkan ve sergiyi gerçekleştiren Murat Topal birer konuşma yaparak birlikte açtılar. Sergi 28 Şubat 2012 tarihine kadar açık kalacak sergide yer alan eserler Trabzon sonrasında bir kaç ilde ve yurt dışında olmak üzere sergilenecek.Adres
: Yavuz Selim Bulvarı Cumhuriyet Mahallesi Özgür Caddesi No:16 Ortahisar /TRABZON
Telefon
: +90 (0462) 600 64 44
GSM
: +90 (0530) 609 44 64
E-Posta