TRABZON SANATEVİ - Etkinlikler
ETKİNLİKLER
Mayıs 2010
KISA FİLM ÖYKÜ YARIŞMASI SONUÇLANDI
Trabzon Belediyesi ve Trabzon Sanatevi’nin birlikte organize ettiği “Trabzon Öyküleri” konulu kısa film öykü yarışması sonuçlandı. Birinciliği, “Lokman” rumuzu ile yarışmaya katılan “Hamal Kazım ile Deniz Kızı” isimli öyküyü yazan Doktor Suat Acar kazandı.

Birincilik Ödülü
Suat Acar
İkincilik Ödülü
İsmet Eraydın
Üçüncülük Ödülü
Günen Kalfa
Trabzon Belediyesi ve Trabzon Sanatevi’nin ortaklaşa gerçekleştirdikleri konusu “Trabzon Öyküleri” olan kısa film öykü yarışması sonuçlandı.
Konunun “Trabzon Öyküleri” olarak seçilmesinin nedeni, insana ve kente dair yaşanan duyguların, sevinçlerin ve hüzünlerin ele alınarak, binlerce yıllık geçmişe sahip olan Trabzon’un kuşkusuz bu tarih içinde acı, tatlı ve de komik pek çok öyküsünün ortaya çıkarılması amaçlanmıştır.
Bu düşünceden yola çıkarak Trabzon’un Meydanı, Ganitası, Uzun Sokağı, Farozu, Molozu, Sotkası, Hacıkasımı, yaylaları, köyleri, dereleri ve elbette deniziyle bir film platosunu andırdığı ve bu şehrin yaşayan insanlarının ise oyuncuları olduğu bir gerçek.
Yarışmaya gönderilen öyküler; Osman Gökhan Bali (Trabzon Belediyesi Başkan Yardımcısı), Aytekin Çakmakçı (Görüntü Yönetmeni), Adnan Taç (Trabzon Sanatevi Derneği Başkanı), İbrahim Sağlam (Türkiye Yazarlar Birliği Trabzon Şubesi Başkanı), Ahmet Akyol (KTÜ Güzel Sanatlar Bölüm Başkanı), Kenan Sarıalioğlu (Felseci-Şair), Neriman Calap (Şair), Kadri Özcan (Trabzon Devlet Tiyatrosu Sanatçısı), Necati Zengin (Tiyatro Yönetmeni), İbrahim Kavzoğlu (Tiyatro Yönetmeni) ve Varol Uzlu (Sinemacı)’dan oluşan jüri tarafından değerlendirildi.
Jüri tarafından 49 öykü üzerinde yapılan değerlendirme sonucunda “Lokman” rumuzu “Hamal Kazım ile Deniz Kızı” isimli öyküsü ile yarışmaya katılan Yavuz Selim Kemik Hastalıkları ve Rehabilitasyon Hastanesi Doktoru Suat Uçar 5.000.-Tl.’lik birincilik ödülünü kazandı.
4.000.-Tl’lik ikincilik ödülünü “Tertip” rumuzlu “Dasvidanya (Hoşca Kal)” isimli öyküsüyle Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Acilinde görevli Doktor İsmet Eraydın, 3.000.-Tl’lik üçüncülük ödülünü, “Ceylan-1” rumuzlu “Hayallerin Köprüsü” isimli öyküsüyle memur emeklisi Günen Kalfa kazandı.
Dereceye giren öykü sahipleri sanatevinde verilecek kısa süreli eğitim ve teknik destek ile kısa filmlerini çekecekler. Çekilecek kısa filmler yetiştirildiği takdirde 01-13 Haziran 2010 tarihleri arasında Trabzon Sanatevi’nce düzenlenecek olan 2. Sanat Günleri programı içerisinde gösterilecek ve ödül töreni yapılacaktır. Gönderilen öyküler Trabzon Belediyesi kültür yayını olarak bir kitapta toplanacaktır
2. SANAT GÜNLERİ BAŞLIYOR
ON ÜÇ GÜN BOYUNCA TRABZON SANATA DOYACAK...
Dünyanın pek çok ülkesinde sanatın önemli görevler üstlendiği ve kendi kültürünü oluşturduğu bir gerçektir. Bu gerçekten hareketle; ülkemizde ve dünyada çok önemli yer tutan sanatın, her dalıyla yaşamın vazgeçilmez bir parçası olduğu, bu nedenle uzun soluklu ve geleneksel hale getirilerek süreklilik kazandırılması gerektiği sonucuna ulaşmaktayız.
Bu noktada Trabzon Sanat Evi’nin sanat günlerini yapmaktaki amacı; sanatsal hareketliliğin yoğun yaşandığı şehrimizde, sanat etkinliklerine farklı bir anlayış getirmek ve etkin bir rol üstlenmektir. Üstlenilen bu rol, sanatın tüm renklerini bir araya getirerek geniş kapsamlı ve uzun süreli sanat günlerine dönüşmesiyle anlamını bulmuştur.
Trabzon Sanat Evi, birincisini 05-13 Haziran 2009 tarihleri arasında gerçekleştirdiği ve sadece sanat evi üye derneklerinin katıldığı sanat günlerinde 8 gün süreyle yaptığı birçok etkinlikte Trabzonlu sanatseverleri sanatla buluşturmuştur.
Bu yıl sanat evi üye derneklerinin de içerisinde olacağı 2. sanat günleri etkinliğinin kapsamı genişletilmiştir. Trabzon ve Trabzon dışında sanat faaliyetlerini sürdüren sanatçılar, sanat grupları ve dernekler de bu yıl yapılacak olan sanat günlerine katılabilecektir.
Trabzon Sanat Evi’nin kuruluş amaçları doğrultusunda bu yıl gerçekleştirilecek olan 2. sanat günlerinde; Resim, karikatür, fotoğraf, el sanatları sergisi, belgesel, kısa film gösterimleri, tiyatro gösterimleri, Türk Halk ve Türk Sanat Müziği konserleri, müzik dinletileri, söyleşi ve paneller, şiir dinletileri, atölye çalışmaları, imza günleri ve folklor gösterileri yapılacaktır.
Trabzon Sanat Evi’nin düzenleyeceği 2. sanat günleri, katılmak isteyen tüm profesyonel sanatçılara, sanat gruplarına ve derneklere açık olacaktır.
2. Sanat Günlerinde yer almak isteyen sanatçılar, sanat grupları ve dernekler, yazılı olarak Trabzon Sanat Evi ile iletişim kurmak suretiyle etkinlik şartnamesini ve yapacakları etkinliğin tanımlanmasını sağlayacak olan katılım formunu temin edecekler ve 30 Nisan 2010 tarihine kadar Trabzon Sanat Evi’ne ulaşmasını sağlayacaklardır. Başvurular Sanat Evi yönetimi tarafından değerlendirilecek ve programa alınacaktır. Mayıs Ayının ilk haftası içerisinde 2. sanat günlerinin programı basılmış olarak sanat dünyasına, sanatseverlere ve sizlere ulaşmış olacaktır.
Trabzon Sanat Evi, 01-13 Haziran 2010 tarihleri arasında gerçekleştireceği 2. sanat günleriyle sanata ve sanatçıya fırsat yaratarak sanatın daha geniş halk kitlelerine ulaşmasını sağlanmış olacaktır. Sanat günleri; sanatın gelişmesine ve şehirle kucaklaşmasına, şehrin tanıtımına, sanat izleyicisini kaybetmekle karşı karşıya kalan sanatçılara geri kazanım ve yeni katılımlar sağlamasına katkı verecektir.
Adres
: Restorasyon nedeniyle geçici idari ofis adresimiz: Kunduracılar Cd. veya Halkevi Cd. Neşe Sk. No:1/2 Ortahisar/TRABZON adresindeyiz (Cumhuriyet Mahallesi Özgür Caddesi No:18 Ortahisar /TRABZON)
Telefon
: +90 (0462) 600 6 444
Faks
: +90 (0462) 600 6 444
E-Posta