TRABZON SANATEVİ - Etkinlikler
ETKİNLİKLER
Ekim 2010
TRABZON SANATEVİ’NDE KAZAZİYE EĞİTİMİ 11 EKİM'DE BAŞLADI
Anadolu Sigorta’nın “Bir Usta Bin Usta” sosyal sorumluluk projesi kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın teknik danışmanlığıyla, Trabzon Kazaziyesi eğitim çalışmaları, 11 Ekim 2010 tarihinde Trabzon Sanatevi’nde başladı.
Anadolu Sigorta bu projeyle; Türkiye’nin kaybolmaya yüz tutmuş el sanatlarını yeniden kültür hayatımıza kazandırmayı amaçlamaktadır. Bu kapsamda Edirne’de Edirnekari, Bursa’da Karagöz yapımı, Eskişehir’de Lületaşı işlemeciliği, Gaziantep’te Kutnu Dokumacılığı, Trabzon’da ise Kazaziye mesleklerinde eğitim çalışmaları başlatmıştır.
Proje ortağı Anadolu Sigorta “Kaybetmek Yok” sloganının gereğini, sadece sigortacılık sektöründe yaptığı çalışmalarla değil, ülkemizi doğrudan ilgilendiren sosyal sorumluluk alanında da yerine getirmek amacıyla bu projeyi desteklemektedir. Kaybolmaya yüz tutmuş el sanatlarımızı yaşatabilmek ve gelecek nesillere aktarabilmek amacıyla geliştirilen “Bir Usta Bin Usta” sosyal sorumluluk projesiyle, kültürel alandaki değerlerimizin kaybolmaması amaçlamaktadır.
11 Ekim tarihinde 20 bayan ile yarının ustalarını yetiştirmek üzere kazaziye eğitimini başlattı. 22 Ekimde protokole ve basınımıza tanıtım ve bilgilendirme toplantısıyla açılışı yapıldı. Açılışta Anadolu Sigorta Genel Müdürlüğünden Esra Erdoğan, Proje ortakları arasındaki koordinasyonu sağlayan Arya Sponsorluk ve İletişim Danışmanlığından İpek Ertorun, Anadolu Sigorta Karadeniz Bölge Müdürü Hakan Ağar, Anadolu Sigorta Trabzon Acente yetkilileri, Kültür ve Turizm Müdürü İsmail Kansız, Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Turan, İl Dernekler Müdürü Salih Seyyar, Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ergun Ata, STK başkanları, gazeteciler bu güzel anı paylaştılar.
11 Ekim 2010 tarihinde Trabzon Sanatevi’nde başlayan Kazaziye eğitiminde 20 bayana eğitim verilmektedir. Trabzon Kazaziyesi eğitimi, Kazaziye el sanatını uzun yıllar baba mesleği olarak sürdüren ve bu gün Kültür ve Turizm Bakanlığının yurt içinde ve yurt dışında düzenlediği ya da katıldığı fuarlarda Trabzon Kazaziyesini temsilen davet edilen “Karun Hazinesi Atölyesi” ve sahibi Hasan Tabakoğlu’nun teknik desteği ile yapılmaktadır.
Pazartesi, Çarşamba, Cuma günleri, günde 5 saat olarak verilen Trabzon Kazaziyesi Eğitimi Ocak 2011 ayının ilk haftasında sona erecektir.
Adres
: Yavuz Selim Bulvarı Cumhuriyet Mahallesi Özgür Caddesi No:16 Ortahisar /TRABZON
Telefon
: +90 (0462) 600 64 44
GSM
: +90 (0530) 609 44 64
E-Posta