TRABZON SANATEVİ - Etkinlikler
ETKİNLİKLER
Haziran 2013
SANATEVİ SANAT GÜNLERİ BAŞLADI

Açılışına Gazeteci-Yazar Doğan Hızlan’ın katıldığı ve Trabzon Sanatevi tarafından düzenlenen 5. Sanat Günleri başladı.

01-09 Haziran 2013 tarihleri arasında gerçekleşecek olan Trabzon Sanatevi 5. Sanat Günlerinin açılışı Gazeteci-Yazar Doğan Hızlan, Trabzon valisi Dr. Recep Kızılcık, eşi Sema Kızılcık, Belediye Başkan vekili Seyfullah Kınalı, Akçaabat Belediye Başkanı Şefik Türkmen, Maçka Belediye Başkanı Ertuğrul Genç, Kültür ve Turizm Müdürü İsmail Kansız, Milli Eğitim Müdürü Tamer Kırbaç, İl Genel Meclisi ve Belediye Meclisi üyeleri, Ticaret ve Sanayi Odası yönetim kurulu üyeleri, sanatçılar ve sanatseverlerin yoğun katılımıyla açıldı.

Açılış konuşmalarında Trabzon Sanatevi’nin kentin kültür ve sanat hayatına kazandırdığı katkı ve hareketliliğin önemine vurgu yapılarak, kent için önemli bir kazanım olduğu belirtildi.

Konuşmalar sonrasında sanatevi üyesi derneklerin karikatür, resim, şiir sergileri ve Mehmet Özdemir’in kişisel fotoğraf sergisinin açılışları yapıldı.

Sergi açılışlarının ardından Gazeteci-Yazar Doğan Hızlan’ın “Kitabı Seçmek, Okumak ve Anlamak” konulu söyleşisi ilgiyle dinlendi. Trabzon’u ve Trabzon Sanatevi’nin etkinlik programını çok beğenen duayen gazeteci, söyleşi sonrası kuyruk oluşturan okurları için kitaplarını imzaladı.

Oyuncu-Yazar Nilüfer Açıkalın’ın geçirdiği bir rahatsızlık nedeniyle katılamadığı günün programı Trabzon Görme Engelliler Sanat ve Spor Kulübü Derneğinin halk müziği konseri ve sonrasında kentimizin ödüllü bestekarı ve kanun üstadı Özdemir Hafızoğlu yönetimindeki saz ekibi ve solistleri kendi bestelerinin seslendirildiği bir konser verdi.

Sanat Günleri ilerleyen günlerde önemli kültür ve sanat insanlarının katılımıyla programını sürdürecektir. Trabzon Sanatevi mekanında gerçekleşen tüm etkinlikler halka açık ve ücretsiz yapılmaktadır.

GAZETECİ-YAZAR DOĞAN HIZLAN 5. SANAT GÜNLERİNİ YAZDI...

HÜRRİYET GAZETESİ

06 Haziran 2013

Trabzon Sanat Günleri

GEÇEN hafta cuma ve cumartesi günleri Trabzon Sanatevi’nin düzenlediği Sanat Günleri’ndeydim.

Değişik illerin sanatı, sanatçıyı orada yaşayanlara ulaştırması açısından bu tür etkinlikleri yürekten destekliyorum.
1 Haziran’da başlayan günler 9 Haziran akşamı sonlanacak.
Günlerin önemli bir işlevi şehir dışından gelen konuklarla oradaki sanatçıları tanıştırmak, bir sanat köprüsü kurmak.
Trabzon Sanatevi nasıl bir kuruluştur, hangi derneklerden oluşur:
2007 yılında Karikatürcüler Derneği Trabzon Temsilciliği, Trabzon Fotoğraf Sanatı Derneği, Trabzon Şehir Tiyatrosu Derneği, Çağdaş Yazarlar ve Sanatçılar Derneği, Trabzon Müzik ve Halkoyunları Gençlik Spor Kulübü Derneği, Karadeniz Yazarlar Birliği Derneği, Trabzon Liselerinden Yetişenler Kültür ve Dayanışyma Derneği ve Türkiye Yazarlar Birliği Trabzon Şubesi’nin bir arayla gelmesiyle kurulmuştur.
2009 yılında Karadeniz Plastik Sanatlar Derneği ve Femin-Art Kadın Sanatçılar Derneği’nin katılımıyla bu sayı 10’a çıkmıştır.
Trabzon’a yıllar önce gitmiştim, temsilcimiz rahmetli Orhan Kaynar’dı. Hürriyet bürosunun açılış törenine gitmiştim. Öğleyin düzenlenen kokteylde dönemin TBMM Başkanı Necmettin Karaduman da vardı, uçak seferlerinin azlığından özel uçakla dönmüştük, pilotlarımızdan biri de Devlet Bakanlığı da yapmış olan Rüştü Saraçoğlu idi.
Bu kez beni Trabzon Sanatevi Derneği Başkanı Adnan Taç ile Trabzon Sanatevi Derneği Saymanı Kenan Atalay gezdirdi.
Sanatevinin diğer yönetim kurulu üyeleriyle de tanıştım.

***

GÜNLER Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık’ın sergiyi açış töreni ile başladı.
Günlerde neler vardı?
Saydam Gösterisi, Kısa Film Gösterimi, Şiir Dinletisi, Söyleşi, Tiyatro, Müzik Dinletisi, İmza Günü, Belgesel Gösterimi, Türk Müziği Konseri, Şiir Dinletisi, Türk Halk Müziği Konseri, Enstrümantal Konser.
Türkiye ölçeğinde sanat, edebiyat, müzik etkinliklerinin yanı sıra Trabzonlu sanatçılarla ilgili toplantılar, anmalar, söyleşiler ulusal ve yerel değerlerin birbiriyle tanışmasını, buluşmasını sağladı. Kenan Sarıalioğlu’nun “Benim Şairlerim” bölümünde şair-çevirmen Cevat Çapan yer aldı.
Günler’de Zeki Demirkubuz’un Yeraltı filmi gösterilecek ve ünlü yönetmenle söyleşi yapılacak.
Ali Öz’ün Ayıpşehir adlı fotoğraf sergisi açılacak.
Haydar Ergülen’in, Şükrü Erbaş’ın söyleşileri ve imza günleri ile Günler sürecek.

***

GÜNLER’İN ömrünün uzun olmasını dilerim.

TRABZON SANATEVİ 5. SANAT GÜNLERİ AÇILIŞ HABERİ SABAH GAZETESİNDE...

5. SANAT GÜNLERİ SONA ERDİ TEŞEKKÜRLER TRABZON...

TEŞEKKÜRLER TRABZON...
TRABZON SANATEVİ 5. SANAT GÜNLERİ SONA ERDİ. SİNEMA, TİYATRO, EDEBİYAT DÜNYAMIZIN ÖNEMLİ İSİMLERİ 01-09 HAZİRAN TARİHLERİ ARASINDA TRABZON'DA SANATSEVERLERLE BULUŞTU.
SANATEVİ OLARAK BİZLER, YAPMAK İSTEDİĞİMİZ ETKİNLİKLERİN GÜZELİNİ, KALİTELİSİNİ YAPMAYA, HER GEÇEN YIL ETKİNLİKLERİMİZİ DAHA DEĞERLİ HALE GETİRMEYE ÖZEN GÖSTERİYORUZ. TRABZON DIŞINDAN 20'YE YAKIN KÜLTÜR VE SANAT İNSANININ KONUK EDİLDİĞİ BÖYLESİ BİR ETKİNLİĞİN KENTİMİZE ÖNEMLİ KATKILAR SAĞLADIĞININ BİLİNCİNDEYİZ. BU BİLİNÇLE TRABZON İÇİN ÖNEMLİ BİR SANAT KURUMU OLDUĞUMUZUN VE TRABZON'A KÜLTÜR VE SANAT ALANINDA YENİ BİR İVME KAZANDIRDIĞIMIZIN, SANATIN FARKLI RENKLERİNDEN ÇOK KATILIMLI ETKİNLİKLERİ GERÇEKLEŞTİRMEK SURETİYLE TRABZON'A YENİ BİR SOLUK ALDIRDIĞIMIZIN DA FARKINDAYIZ. BU YOLU YÜRÜMEMİZ İÇİN GÖNÜL DESTEĞİNDE BULUNAN SANATÇILARIMIZA, SANATEVİ MEKANINDA GERÇEKLEŞEN ETKİNLİKLERİ TAKİP EDEN SANATSEVERLERE, MADDİ, LOJİSTİK VE KATKI SAĞLAYAN KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞINA, TRABZON VALİLİĞİNE, TRABZON İL ÖZEL İDARESİNE, TRABZON İL GENEL MECLİSİNE, TRABZON BELEDİYESİNE, KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİNE, TRABZON TİCARET VE SANAYİ ODASINA, NATA İNŞAAT VE YUSUF RİZELİ FİRMASINA, SANAT GÜNLERİNİ, İNTERNET, YAZILI VE GÖRSEL BASINA TAŞIYAN YEREL VE YAYGIN BASINDA GÖREV YAPAN GAZETECİ DOSTLARIMIZA TEŞEKKÜR EDİYORUZ.


SANATEVİ'NDE TİYATRO ATÖLYE ÇALIŞMASI...

SANATEVİNDE TİYATRO OYUNCULUK ATÖLYESİ...
5. SANAT GÜNLERİ PROGRAMINDA YER ALAN SENARİST-YAZAR-YÖNETMEN CİHAN SAĞLAM 14-15-16 HAZİRAN TARİHLERİNDE TRABZON SANATEVİNDE TİYATRO OYUNCULUK ATÖLYESİ YAPACAKTIR.
YAŞ ARALIĞI 18+
GURUPLAR 15 KİŞİ İLE SINIRLIDIR.
14-15 HAZİRAN TARİHLERİ TEMEL OYUNCULUK
16 HAZİRAN OYUN ÇALIŞMASI ŞEKLİNDE YAPILACAKTIR.
PROGRAM...
GÜNDÜZ PROGRAMI 13.00-17.00
AKŞAM PROGRAMI 18.00-20.00
BAŞVURULAR TRABZON SANATEVİ TAMER KÜÇÜK


DOSTLAR TRABZON’DA BULUŞACAK KARİKATÜRLERİ KONUŞACAK…

Mizah Sanatı Derneği, Nürnberg’li Lutz Backes ile Trabzon’lu Ziya Ramoğlu’nun ortak karikatür sergisini açıyor.

Mizah Sanatı Derneği’nin organize ettiği, Almanya Ankara Büyükelçiliği, Ankara Konrad Adenauer Stiftung Vakfı ve Trabzon Sanatevi’nin desteklediği, ünlü Alman Karikatür sanatçısı Lutz Backes ile Ziya Ramoğlu’nun karikatür sergisi 14 Haziran saat 18.00’da Trabzon Sanatevi’nde açılıyor.

Görsel sanatlar, sahne sanatları ve yazım sanatı alanlarında faaliyetlerini sürdüren Mizah Sanatı Derneği, karikatür alanında önemli bir buluşmayı gerçekleştiriyor. Almanya’nın Nürnberg kentinde yaşayan karikatürist Lutz Backes ile ülkemizin önemli karikatürcülerinden biri olan Ziya Ramoğlu’nun yolları bu defa Trabzon’da kesişiyor.

Mizah Sanatı Derneği Başkanı Adnan Taç yaptığı açıklamada “Trabzonlu karikatür sanatçısı Ziya Ramoğlu 11 Kasım 2007 yılında aramızdan ayrılmış olsa da 1977 yılında İstanbul’da tanıştığı, çok iyi dost ve arkadaş olduğu Alman Karikatür sanatçısı Lutz Backes onu unutmadı. Yıllar sonra Trabzon’da birlikte açılmasını sağladığımız karikatür sergisi ile yeniden bir araya gelecekler. Bu birlikteliği gerçekleştirmiş olmaktan son derece mutluyuz. Alman karikatür sanatçısı Lutz Backes’in portre ve karikatürlerinden oluşan 20 eserinin ve karikatür sanatçısı Ziya Ramoğlu’nun karikatürlerinden oluşan 20 eserinin yer alacağı sergi Dışişleri Bakanlığında görevli olan oğlu Kemal Ramoğlu, serginin açılışına destek veren Alman Büyükelçiliği görevlileri ve Ankara Konrad Adenauer Stiftung Vakfı yöneticisi Bekir Öncel ‘in katılımıyla 18 Haziran 2013 tarihinde saat 18.00’da açılacaktır. Trabzon Sanatevi, Salon Garaj’da açılacak olan sergi 18 Haziran tarihine kadar açık kalacaktır.” Dedi.

NÜRNBERG'Lİ LUTZ BACKES İLE OF'LU ZİYA RAMOĞLU TRABZON SANATEVİNDE BULUŞTU

Mizah Sanatı Derneği’nin organize ettiği, Almanya Ankara Büyükelçiliği, Ankara Konrad Adenauer Stiftung Derneği Türkiye Temsilciliği ve Trabzon Sanatevi’nin desteklediği, ünlü Alman Karikatür sanatçısı Lutz Backes ile Ziya Ramoğlu’nun karikatür sergisi 14 Haziran saat 18.00’da Trabzon Sanatevi’nde açıldı. Açılışında Of Kaymakamı Eren Arslan, İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmail Kansız, Ziya Ramoğlu’nun oğulları Kemal ve Adnan Ramoğlu, Ankara Konrad Adenauer Stiftung Derneği Türkiye Temsilciliği proje yöneticisi Bekir Öncel, Alman karikatür sanatçısı Lutz Backes ve eşi’nin bulunduğu sergiye sanatçılar ve sanatseverler büyük ilgi gösterdi.

Açılış konuşmalarında; yıllar sonra gerçekleşen bu buluşmanın iki karikatür sanatçısı arasındaki dostluğun yanı sıra sanatsal anlamda da önemli olduğunu, sanatın milletleri ve ülkeleri birbirine yaklaştırmada ve bir köprü kurmada ne denli önemli olduğu vurgulandı. Görsel sanatlar, sahne sanatları ve yazım sanatı alanlarında faaliyetlerini sürdüren Mizah Sanatı Derneği bu etkinliği ile karikatür sanatı alanında önemli bir buluşmayı gerçekleştirerek Almanya’nın Nürnberg kentinde yaşayan karikatürist Lutz Backes ile ülkemizin önemli karikatürcülerinden biri olan Ziya Ramoğlu’nu Trabzon’da buluşturmayı başardı.

Sergide yer alan portre ve kompozisyon karikatürler sanatseverlerin beğenisini alırken, sergiyi gezen sanatseverlerin portre karikatürlerini çok kısa sürede çizerek nefis bir canlı performans gösteren Alman karikatür sanatçısı Lutz Backes katılımcıların yoğun ilgisini çekti. Mizah Sanatı Derneği’nin organize ettiği etkinlikte, Alman karikatür sanatçısı Lutz Backes’in portre ve karikatürlerinden oluşan 35 eseri ve karikatür sanatçısı Ziya Ramoğlu’nun karikatürlerinden oluşan 20 eseri sergilenmektedir Trabzon Sanatevi, Salon Garaj’da açılan sergi 18 Haziran tarihine kadar açık kalacak.

Adres
: Yavuz Selim Bulvarı Cumhuriyet Mahallesi Özgür Caddesi No:16 Ortahisar /TRABZON
Telefon
: +90 (0462) 600 64 44
GSM
: +90 (0530) 609 44 64
E-Posta