TRABZON SANATEVİ - Etkinlikler
ETKİNLİKLER
Ekim 2013
ŞAİR-YAZAR ÇİĞDEM SEZER SÖYLEŞİ VE İMZA GÜNÜ...

Ada Dergisinin organize ettiği Karadeniz Edebiyat Buluşmaları kapsamında 6.sı düzenlenen programda Şair-Yazar Çiğdem Sezer Trabzon'da iki ayrı söyleşide okurlarıyla buluştu.
Serkan Türk'ün moderatörlüğünde gerçekleşen ilk söyleşi programda Kalbimin Kuzey Kapısı, Mavi Çayırın Kadınları, Denizden Geçme Hali, Dünya Tutulması, Aşklar ve Baharatlar gibi kitapları ile edebiyatta adından sıkça söz ettiren Çiğdem Sezer Karadeniz Teknik Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümünde 9 Ekim'de öğrenci ve okurlarıyla buluştu.


İkinci söyleşi ise Trabzon Sanatevi'nin katkılarıyla 10 Ekim perşembe 18:00-20:00 arasında Salon Garaj'da yapıldı.
Çiğdem Sezer'in şiirlerinden örneklerin de sunulduğu programı sonrasında şair-yazar kitaplarını okurları için imzaladı.

TRABZONLU ÜNLÜ RESSAM MUZAFFER AKYOL TRABZON SANATEVİNDE...

Yaşamını İstanbul'da sürdüren Trabzonlu ünlü ressam Muzaffer Akyol Trabzon Sanatevini ziyaret etti. Trabzon'a gelmesi nedeniyle, Sanat yaşamını Trabzon'da sürdüren sanatçı dostlarını görmek istediğini belirten Ressam Muzaffer Akyol, onlara en kolay ulaşım yolunun Trabzon Sanatevi olacağını söyledi. Sanatçı dostlarıyla sanatevi mekanında sohbet dolu hoşca vakit geçiren Muzaffer Akyol, Trabzon Sanatevi'ne ilk kez geldiğini, mekana hayran kaldığını, zor koşullara rağmen başta sanat günleri olmak üzere gerçekleştirilen etkinlikler konusunda sanatevi yönetiminin önemli bir eksiği ve sorumluluğu yerine getirdiğini söyledi. Sanatevi mekanını gördükten sonra Trabzon Sanatevi'nin varlığını sürdürmesi için üzerine düşen her türlü desteği vereceğini söyleyerek Trabzonlu sanatçıların, sanatseverlerin ve yerel yönetimlerin bu sanat kurumuna sahip çıkmalarını istedi.

DOSTLARLA BAYRAMLAŞMA...

ŞAİR ÖZER CİRAVOĞLU ŞİİRLERİ DİNLETİSİ...

Başında kasketi, boynunda açık kahve kaşkolu, kalın paltosuyla kış günlerinin soğuk ve ıslak sokaklarında, başında kasketi, griye çalan kül rengi elbiseleri, terli ve yorgun yüzüyle yazın boğucu nemiyle kalabalık ve gürültülü sokaklarında sürekli dolaşan ve yaşayamadığı geçmişini arayan, sürekli gözlemleyen, can dostlarını ihmal etmemeye çalışan cebinde hep şekerlerini taşıyan Trabzon'un bu değerli insanı şair Özer Cıravoğlu'na 19 Ekim günü saat 17.00'da Trabzon Sanatevinde şiirlerinden oluşan bir dinleti düzenlendi.

Şiirlerinde geçmişi sorgulayan, arayan, özlem duyan, zaman zaman isyanlarını, öfkelerini, sevdsını anlatmaya çalışan şair Özer Ciravoğlu tipik bir karadeniz insanı gibi mert yüreğiyle sevdasını da, öfkesini de, kavgasını da hep yüksek yaşayan şiirler yazdı. Trabzonlu şairlerden Mehmet Kuvvet, Ömer Turan, Serkan Türk ve Ayşe Keskin'in seslendirdiği şiirlerin yanı sıra etkinliğe katılan sanatseverler de şiirlerini okuyarak katkı koydular. Katılımcıların arasında Trabzonlu ünlü şair Yaşar Miraç, Kenan Sarialioğlu, Garip Ayata, Alman şair Ralf Thenıor, Ressam Rasim Çubukcu şiirler okudular ve onunla ilgili hatıralarını, düşüncelerini paylaştılar.

Trabzon Sanatevi'nin desteklediği, Çağdaş Yazarlar ve Sanatçılar Derneği ve Ada Dergisi'nin birlikte organize ettiği etkinlik Trabzon Sanatevi Salon Çatıda müzisyen Fuat Çoruhlu'nun bestelediği Özer Cıravoğlu şiirleri dinletisiyle başlayan etkinlik çok sayıda sanatseverin katıldığı "Özer Cıravoğlu Şiirleri Dinletisi" Şair Özer Cıravoğlu'nun da kendisine ait üç şiirini seslendirmesiyle ve kitaplarını imzalamasıyla daha güzel bir boyut kazandı.

Özer Ciravoğlu Şiirlerini okuyor video izle

SANATEVİNDE BAYRAM...

Bayramlar, yanyana gelmek ve dostlarla sohbet ortamı yaratmak için en güzel sebeplerden biri. Her bayram olduğu gibi bu yılki bayramlarda da birlikte olmanın tadına vardık. Baskın güz yağmurlarının mola verdiği bir ekim gününde, güneşin düşük dozda softton pastel sarımsı tatlı bir ışık düşürdüğü sanatevi bahçesinde günü birlikte paylaşmanın uzun uzadıya hoşca sohbet etmenin tadını çıkardık. Tüm dostların ve sanatseverin bayramı kutlu olsun...

Adres
: Yavuz Selim Bulvarı Cumhuriyet Mahallesi Özgür Caddesi No:16 Ortahisar /TRABZON
Telefon
: +90 (0462) 600 64 44
GSM
: +90 (0530) 609 44 64
E-Posta