TRABZON SANATEVİ - Etkinlikler
ETKİNLİKLER
Ocak 2014
YENİ YILINIZ KUTLU OLSUN...

 

KARADENİZ EDEBİYAT BULUŞMALARI-7

 

 

Trabzon Sanatevi, Ada Dergisi ve Aktif Radyo'nun katkılarıyla Karadeniz Edebiyat Buluşmaları-7' etkinliği konuk yazar Nihan Kaya'nın konuşmacı olarak katıldığı, Yazar Serkan Türk'ün yönetiminde ve "Yazma Cesareti" konu başlığı altında 03 Ocak 2013 tarihinde saat:17.30'da okurların salona sığmayan boyuttaki yoğun katılımıyla Salon Çatı'da yapıldı. Son kitabı "Yazma Cesareti" üzerine söyleşen Nihan Kaya, söyleşi sonunda kitaplarını imzaladı.

 

 

Nihan Kaya'yı tanıyalım:

1979 doğumlu, roman ve öykü yazarı olan Nihan Kaya Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunudur. Essex Üniversitesi bünyesindeki Psikanalitik Çalışmalar Merkezi’nde (Centre for Psychoanalytic Studies) yüksek lisans yaptıktan sonra, King's College London'da doktora eğitimi aldı.
İlk romanı Gizli Özne 2003 yılında yayınlandı. İkinci kitabı Çatı Katı Türkiye Yazarlar Birliği Ödülü'nü aldı.
Akademik kariyer; 2008 Compelled to Create: The Courage to Go Beyond. (Dreaming the Myth Onwards: Revisioning Jungian Therapy and Thought içinde. Editör: Lucy Huskinson)
Çıkan Kitapları; 2003 Gizli Özne, 2004 Çatı Katı, 2006 Buğu, 2008 Disparöni, 2011 Fildişi Kuyu, 2012 Ama Sizden Değilim, 2013 Yazma Cesareti.

 

 

 

 

 

 

TRABZON ŞEHİR TİYATROSU SEZONU AÇIYOR...

 

 

Trabzon Sanatevi üyesi derneklerden olan Trabzon Şehir Tiyatrosu sezonu açıyor. David Gieselmann'ın yazdığı, İbrahim Gürsoy'un yönettiği, 2013-2014 Sezonu boyunca sergileyecekleri "Bay Kolpert" adlı oyun ile 16 Ocak 2014 tarihinde saat:20.00'da Hüseyin Kazaz Kültür Merkezi'nde sanatseverlerle buluşacak. 16 Ocak 2014 premier oyunu sonrasında 17-29 Ocak, 05-08-13-21-27 Şubat tarihlerinde saat 20:00'da Hüseyin Kazaz Kültür Merkezi'nde oynamaya devam edecek.

 

 

Provadan sahne

 


Oyun kısaca şöyle;
Kaos araştırmacısı Ralf Droht ve sevgilisi Sarah Dreher heyecanda son noktayı aramaktadırlar. Yemeğe davet ettikleri Bastian ve Edith Mole’ye işlemiş oldukları bir cinayet hikâyesi anlatarak belki de boş yere eziyet etmeye başlarlar. Kurban olduğunu iddia ettikleri kişi ise, Sarah ve Edith’in iş yerinde çalışan Bay Kolpert’tir. Droht, cesedin odadaki sandıkta olduğunu söyler.

 

 

 

 

Provadan sahne

 


Bunun bir şaka olduğunu düşünmelerine rağmen, sandıktan gelen sesle Mole çifti bu hikâyeye inanmaya başlarlar. Edith, Bay Kolpert’le iş yerinde bir ilişki yaşadığını anlatır. Oyunun hilesi, sürekli hikâyelerin değişmesidir, böylece kimse bir diğerinin doğruyu söyleyip söylemediğini anlayamaz. Zavallı bir pizzacı da bu garip partinin kurbanı olur.

 

 

 

Provadan Sahne

SEYİRCİ GUGULUMDAKİLERİ ÇOK SEVDİ...

 

 

Trabzon Sanatevi üyesi Mizah Sanatı Derneği Gugulumdakiler Tiyatrosu 2012-2013 sanat sezonu boyunca oynadıkları “Biz Bunu Hiç Düşünmemiştik” oyununu yoğun istek üzerine 2013-2014 sanat sezonunda da oynamaya devam ediyorlar.

Ali Kemal Yılmaz ve Tamer Küçük’ün yazdığı, Ali Kemal Yılmaz’ın yönettiği Karadeniz insanının fıkra tadındaki diyaloglarından oluşan iki perdelik komedi “Biz Bunu Hiç Düşünmemiştik” oyunu seyircisine yoğun mizah yüklerken hayatın gerçekleriyle yüzleştirerek bir dramı da yaşatmaktadır.

 

 

 

 

Mizah Sanatı Derneği Gugulumdakiler Tiyatrosu, belirlenen program doğrultusunda oyunlarını 25 Ocak, 29 Ocak, 05 Şubat 2014 tarihlerinde Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezinde, 11 Mart 2014 tarihinde Trabzon Devlet Tiyatrosu Haluk Ongan sahnesinde saat 20.00’da oynayacaklar. Oyuna gitmek isteyen tiyatro severler, Trabzon Sanatevi ve Derya Kitabevi ile irtibat kurabilirler.

Gugulumdakiler Tiyatrosu; bu oyunun yanı sıra, 2013-2014 sanat sezonu için Kültür ve Turizm Bakanlığının desteklediği, Mert Kes ve Tamer Küçük’ün yazdığı, Hüseyin Sabri Kurtuldu’nun yönettiği “Bi Sıkıntı Yok” oyununun da hazırlarını sürdürmektedir.

GÖRSEL MİZAHİ YAPITLAR GÖRÜCÜYE ÇIKIYOR...

 

 

Kısa adı Mizahder olan Mizah Sanatı Derneği “2.Görsel Mizahi Yapıtlar” sergisini Trabzon İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün desteğiyle 17 Ocak 2014 tarihinde açıyor. Trabzon Sanatevi üye derneklerinden olan Mizah Sanatı Derneği, Trabzon İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün desteği ile “2. Mizahi Görsel Yapıtlar Sergisi’ni 17 Ocak 2014 tarihinde saat 17.30’da Trabzon Devlet Güzel Sanatlar Galerisinde açıyor. Trabzon’un en önemli özelliği şüphesiz mizahi üretkenliğidir. Kentin güçlü mizahi geleneği ile beslenen Trabzonlu sanatçılar, bu sergiyle sanatın farklı araçları kullanarak kültürel mirası ve mizah geleneğini, zeki ve özgün kurgularla hayata taşıyorlar.

 

 

 

 

 

 

Sahne sanatları, Görsel Sanatlar ve Yazım Sanatı alanlarında faaliyetlerini sürdürmekte olan Mizah Sanatı Derneği, mizah olgusu taşıyan ve adı “Görsel Mizahi Yapıtlar” olan sergide karikatür, fotoğraf ve heykel sanat eserleri yer almaktadır. Gelecek yıllarda mizahi unsur taşıyan tüm sanat dallarının katılımıyla gelenekselleşmesi düşünülen sergide; Heykel sanatında Aydın Altundağ, Hasan Fehmi Hızal, İrfan Bilgin, Mehmet Hacıfettahoğlu, Mümin Candaş, Selman Uzun, Özgür Özmen, fotoğraf sanatında Hasan Fahri Gümüştekin, Mehmet Turan Özdemir, Mustafa Reşat Sümerkan, Şaban Ali İmamoğlu, Vedat Osmanoğlu, Karikatür sanatında Adnan Taç, Barış Uzun, Bülent Sümer, Cumhur Gazioğlu, Fehmi Uygar Kırmızıkan, Hakan Sümer, Hikmet Aksoy, Muammer Kotbaş, Orhan Zafer, Tamer Küçük, Zekeriya İskefyeli, Ziya Ramoğlu’nun eserleri yer almaktadır.

MİZAH SANATI DERNEĞİ 2. GÖRSEL MİZAHİ YAPITLAR SERGİSİNİ AÇTI

 

 

Kısa adı Mizahder olan Mizah Sanatı Derneği organize ettiği “2.Görsel Mizahi Yapıtlar” sergisi açıldı. Sergi açılışında konuşan Trabzon Valisi Abdil Celil Öz Trabzon’u mizahın başkenti ilan etti. Trabzon Sanatevi üye derneklerinden olan Mizah Sanatı Derneği ve Trabzon İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün desteği ile “2. Mizahi Görsel Yapıtlar Sergisi’ni 17 Ocak 2014 tarihinde Trabzon Devlet Güzel Sanatlar Galerisinde açtı.

 

 

 

 

Bürokrasinin, sivil toplum örgütlerinin sanatçı ve sanatseverleri büyük ilgi gösterdiği sergiye Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, vali yardımcısı Halil İbrahim Ertekin, Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükcüoğlu, başkan yardımcıları Osman Gökhan Bali, Hüseyin Turan, Ergin Aydın, Trabzon Emniyet Müdürü Murat Köksal, Kültür ve Turizm Müdürü İsmail Kansız katıldı. Sahne sanatları, Görsel Sanatlar ve Yazım Sanatı alanlarında faaliyetlerini sürdürmekte olan Mizah Sanatı Derneği, mizah olgusu taşıyan ve adı “Görsel Mizahi Yapıtlar” olan sergide karikatür, fotoğraf ve heykel sanat eserleri yer almaktadır.

 

 

 

 

Gelecek yıllarda mizahi unsur taşıyan tüm sanat dallarının katılımıyla gelenekselleşmesi düşünülen sergide; Heykel sanatında Aydın Altundağ, Hasan Fehmi Hızal, İrfan Bilgin, Mehmet Hacıfettahoğlu, Mümin Candaş, Selman Uzun, Özgür Özmen, fotoğraf sanatında Hasan Fahri Gümüştekin, Mehmet Turan Özdemir, Mustafa Reşat Sümerkan, Şaban Ali İmamoğlu, Vedat Osmanoğlu, Karikatür sanatında Adnan Taç, Barış Uzun, Bülent Sümer, Cumhur Gazioğlu, Fehmi Uygar Kırmızıkan, Hakan Sümer, Hikmet Aksoy, Muammer Kotbaş, Orhan Zafer, Tamer Küçük, Zekeriya İskefyeli, Ziya Ramoğlu’nun eserleri yer almaktadır. Karikatür, Fotoğraf ve Heykelden oluşan 82 eserin yer aldığı sergi 27 Ocak 2014 tarihine kadar açık kalacak.

ORTAHİSAR BELEDİYE BAŞKAN ADAYI NAZIM ÖZCAN'IN ZİYARETİ...

 

 

CHP Ortahisar Belediye Başkanı aday Nazım Özcan, gerçekleştirdiği etkinliklerle kentin en önemli sanat kurumu olan Trabzon Sanatevi’ni ziyaret etti ve “En fazla sanatçılarımızı dinlemeliyiz, çünkü onlar pişmiş balığı yediren değil, balık tutmasını öğreten insanlardır” dedi. CHP Ortahisar Belediye Başkanı adayı Nazım Özcan, beraberindeki ekibiyle birlikte sürdürmekte olduğu ziyaret programı doğrultusunda gerçekleştirdiği etkinliklerle kentin kültür ve sanat hayatına önemli katkılar sağlayan Trabzon Sanatevini ziyaret etti.

 

 

 

 

Ziyarette Trabzon Sanatevi üye derneklerinin başkanlarından oluşan yürütme kurulu üyeleri Adnan Taç, Kenan Atalay, Esma Ala Türkmen, Mehmet Kuvvet, Haydar Çoruhlu, Fethi Yılmaz, Adnan Akyüz ve dernek üyeleri ile kentin kültür ve sanat hayatını doğrudan ilgilendiren konular uzun uzun görüşüldü. Sanatevi Derneği Başkanı Adnan Taç ve yürütme kurulu üyeleri, Belediye Başkan adayı Nazım Özcan ve partililer arasında kültür ve sanat hayatına dair her konu masaya yatırıldı.

 

 

 

 

Trabzon Sanatevi Başkanı Adnan Taç, kültür sanat hayatı üzerine konuşurken belirlemiş olduğu başlıkları ayrıntılı bir rapor şeklinde Nazım Özcan’a ulaştıracağını söyledi. Adnan Taç konuşmasında; Kültür ve sanat alanında sanatçıların yerel yönetimlerde bulunmamasının önemli bir eksiklik olduğunu, sanat sokaklarının oluşturulması gerektiğini, kentin hafızası olabilecek bir ansiklopedik çalışmanın yapılması gerektiğini, Kültür ve sanat kenti olarak anılan Trabzon’un hafızalarda iz bırakacak içeriği ve katılımı geniş uluslar arası bir festivale ihtiyacının olduğu, Trabzon insanının hamurunda var olan ve literatürlere geçmiş olan Temeli ve Fadimesi ile birlikte mizahi mirasını değerlendirmek suretiyle ön plana çıkaracak birçok etkinliğin yapılabileceğini, Kentin sosyal alanlarının aktif olarak kültürel ve sanatsal etkinlikler için kullanılmadığını ve kültür sanat derneklerinden faydalanılmadığını, Ortahisar’ın sosyal yaşamı korunarak düzenlenecek projesinin bu anlamda önemli olduğunu, kültür ve sanatı desteklemek adına belediye gelirleri üzerinden küçük bir payın aktarılacağı bir fon oluşturulabileceğini, Eskişehir, Akşehir, Hacıbektaş gibi yerleri örnek göstererek, kentin değerlerine ait heykellerinin konulacağı balmumu heykel müzesinin oluşturulması gerektiğini, kentin kültürel dokusunu anlatan görsel ve üç boyutlu geleneksel yaşam sergilerini bu kentin sokaklarında görmek istediklerini, başta kardeş şehirler olmak üzere iller arası kültür ve sanat diyaloglarının geliştirileceği karşılıklı şehir günleri düzenlenebileceğini, Trabzon’un doğru düzgün bir kongre ve kültür merkezine ihtiyacı olduğunu ve daha bir çok konuya değinerek ve açıklık getirerek anlattı.

 

 

 

 

Konuşulan her konuya katkı veren Nazım Özcan, en fazla zamanı kültür ve sanat insanlarına ayırmak zorundayız. Onlar bir kentin ve ülkenin çağdaşlık seviyesinin ölçüsü olan insanlardır. Üreten, eğiten, aydınlatan insanlar olarak sanatçılarımıza, onların aydın düşüncelerine her zaman ihtiyacımız olacaktır. Sanatçılarımız, siyasetin tıkandığı noktalarda dahi en büyük elçilerimiz olmuşlardır. Eleştirileri, bizlerin yolunu aydınlatan ve daha fazla hata yapmamamızı sağlayan yol çizgilerimizdir. Onun için en geniş zamanı sanatçılarımıza ve Trabzon Sanatevi’ne ayırma ihtiyacı duydum. Sanatçılarımız pişmiş balığı yedirmesini değil, tutmasını öğreten insanlardır. Konuşulan konular Trabzon’un geleceğine yön verecek başlıklardan oluşuyor. Göreve geldiğimizde hedefimize koyduğumuz çalışmalar olacaktır dedi.

 

 

3.OLAĞAN GENEL KURUL DUYURUSU

 

 

Trabzon Sanatevi Derneği; Tüzüğü ve Yönetim Kurulunun aldığı karar gereği 3. Olağan Genel Kurulunu yapacaktır.

Yönetim Kurulu kararı gereğince Trabzon Sanatevi Derneği, 3. Olağan Genel Kurul toplantısını 08 Şubat 2014 Cumartesi günü saat:13.00’da Trabzon Sanatevi, Cumhuriyet Mahallesi, Özgür Caddesi No:18 Trabzon adresinde yapacaktır.

Çoğunluk sağlanamaması halinde ikinci toplantıyı 16 Şubat 2014 Pazar günü saat:13.00’da aynı adreste aşağıda belirtilen gündemle yapacaktır. Üyelerimize duyurulur.


GÜNDEM :

1. Açılış ve Yoklama

2. Divan Kurulunun seçimi

3. Faaliyet Raporunun, Gelir ve Gider Raporunun okunması, görüşülmesi ve oylanması

4. Tahmini Bütçenin okunması, görüşülmesi ve oylanması

5. Yeni yönetim ve denetim kurullarının seçimi

6. Dilek ve Temenniler

7. Kapanış

 

Açıklama: Bu duyuru 21 Ocak 2014 tarihli Kuzey Ekspres Gazetesinde yayınlanmıştır.

Adres
: Yavuz Selim Bulvarı Cumhuriyet Mahallesi Özgür Caddesi No:16 Ortahisar /TRABZON
Telefon
: +90 (0462) 600 64 44
GSM
: +90 (0530) 609 44 64
E-Posta