TRABZON SANATEVİ - Etkinlikler
ETKİNLİKLER
Ekim 2014
6. SANAT GÜNLERİ COŞKUSU...

 

Trabzon Sanatevi, 6. Sanat Günlerini 13-19 Ekim 2014 tarihleri arasında sahne sanatları, görsel sanatlar ve yazım sanatı hayatından birçok ünlü sanatçının katılımıyla devam ediyor.


 

 

 

Trabzon’un sanat alanında en etkin ve önemli sanat kuruluşu olan Trabzon Sanatevi, geleneksel hale getirdiği uzun soluklu, çok katılımlı, günde ortalama 500 kişinin izlediği sanat günlerinin 6.sını bu yıl 13-19 Ekim 2014 tarihleri arasında gerçekleştiriyor.

 

 

 

 

 

6. Sanat Günleri’nin ana sponsorluğunu ASAŞ GRUP A.Ş. ve BİZİM NESLİN UŞAKLARI DERNEĞİ’nin üstlendiği, Trabzon Valiliği, Trabzon Büyükşehir Belediyesi, Ortahisar Belediyesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansının’nın desteklediği, Hekimoğlu Döküm A.Ş., Yusuf Rizeli Reklamcılık, Olgun Klima, Gündönümü Tour, Or-Na İnşaat ve Şehir Işıkları Reklamcılık yaptı.

 


 

 

Trabzon Vali Yardımcısı Ayhan Yazgan, Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Ortahisar Belediye Başkanı Av. Ahmet Metin Genç, Arsin Belediye Başkanı Erdem Şen, Kültür ve Turizm Müdürü İsmail Kansız, Dernekler Müdürü Salih Seyyar, diğer il müdürleri, konuk sanatçılardan Oyuncu Ercan Kesal, Yazar Attila Aşut ve Özen Aşut, Karikatürist Hasan Seçkin, sanatçılar ve sanatseverlerin katılımıyla yapıldı. Programlarının yoğunluğu nedeniyle açılışa katılamayan Trabzon valisi Abdil Celil Öz, Emniyet Müdürü Murat Köksal, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı Başkanı Çetin Oktay Kaldırım sonraki gün sanatevini ziyaret ederek başarı dilediler.

 

 

 

 

Sanatseverlerin yoğun ilgisi altında devam eden programlar birbiri ardı sıra yapılmaya devam ediyor. Oyuncu Ercan Kesal’ın sinema ve tiyatro üzerine “Artislik Yapmayan Artisttir” konu başlıklı oyunculuk anlatımları, “Gonişuk Ustası Kebire Teyze” ile Emine Altuntaş’ın yöresel ağızla Karadeniz insanının gündelik yaşantısından aktardığı diyalogları, Yazar Neslihan Önderoğlu’nun “Yeni kuşak öyküsü” üzerine tespit ve yorumları, beğeni ile izlenen TV dizilerinden “Kurt Seyit ve Şura”nın roman yazarı Nermin Bezmen’in atalarının yaşadıkları ve romanlarına konu olan göç üzerine “Bir Hüzündür Göç” söyleşisi, Yazar Özen Aşut’un bir dönemi masya yatırdığı “Boyun Eğmeyenler” romanı üzerine söyleşisi, Mimar Necdet Kırhan Yazıcı’nın yapıların estetik ve işlevsel boyutlandırmaları ve geleceğe yönelik anlayışlar üzerine yaptığı söyleşi ve sunumlar, Yazar Tekin Sönmez’in edebiyatta dil kullanımı ve Türkçe’nin evrenselliği üzerine söyleşisi...


 

 

 

 

Bir dönem Trabzon’da yaşayan Şair Ataol Behramoğlu ve Attila Aşut’un Trabzon günlerini sosyal ve siyasal yönleriyle anlattıkları “1960’larda Trabzon Günlerimiz” konulu söyleşileri çok büyük ilgi gördü. Programlara olan ilgi zaman zaman sanatseverlerin salona ve bahçeye taşmasına neden olmakta.19 Ekim akşamına kadar devam edecek etkinliklerde, Türk Halk Müziği, Türk Sanat Müziği Konserleri, “Bizum Hoca” filminin gösterimi, yönetmeni ve oyuncuları ile söyleşi, Trabzon Edebiyatı üzerine panel, Yazar Attila Aşut, Yazar Sevinç Çokum, Şair Şeref Bilsel söyleşi ve imza günleri Trabzon Sanatevi’nde, Sabahat Akkiraz Konserleri KTÜ AKM’de kapanış konseri olarak plaket töreni ile birlikte yapılacak.

 

 

6. SANAT GÜNLERİ MUHTEŞEM FİNAL İLE SONA ERDİ...

 

Trabzon Sanatevi, 6. Sanat Günleri Türk Halk Müziği Sanatçısı Sabahat Akkiraz ve Mahmut Uzun konseri ile muhteşem bir final yaptı. Trabzon’un sanat alanında en etkin ve önemli sanat kuruluşu olan Trabzon Sanatevi, geleneksel hale getirdiği uzun soluklu, çok katılımlı 6. Sanat Günlerini Türk Halk Müziği Sanatçısı Sabahat Akkiraz ve Mahmut Uzun konseriyle final yaparak tamamladı.


 

 

 

 

 

Sanatseverlerin büyük katılım sağladığı final gecesi; Trabzon Valisi Abdil Celil Öz ve eşi, Trabzon Büyükşehir Belediyesi Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Emniyet Müdürü Murat Köksal, KTÜ. Rektör Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Veysel Atasoy, Ortahisar Belediye Başkanı Özel Kalem Müdürü Hasan Selim, sanat günleri ana sponsoru Asaş Grup Yönetim Kurulu Başkanı Safa Bayar Yavuz ve Bizim Neslin Uşakları Derneği Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ergun Demirsoy, diğer sponsorlar, STK’ların temsilcileri ve sanatseverlerin büyük katılımıyla yapıldı.

 

 

 

 

 

Trabzon Sanatevi, 6. Sanat Günleri’nin finalini Türk Halk Müziği konseriyle yaptı. KTÜ. AKM’de yapılan konserde Türk Halk Müziği sanatçısı Sabahat Akkiraz ve Mahmut Uzun salonda coşku fırtınası estirdiler. Birbirinden güzel türkülerle sanatseverler salonda coştukça coştu. Sabahat Akkiraz’ın salondaki dinleyenlerle olan iletişimi ve düeti konser süresince büyük coşku yarattı. Konserin birinci bölümünün sonunda 6. Sanat günlerine maddi, lojistik ve teknik destek veren kurum ve kuruluşlara plaketleri takdim edildi. Plaket töreninde Asaş Grup Yönetim kurulu Başkanı Safa Bayar Yavuz ve Bizim Neslin Uşakları Derneği Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ergun Demirsoy’un “Neden sanata ve sanat etkinliklerine destek vermek zorundayız” cümlesinin altını doldurdukları konuşmaları sanatseverler tarafından ayakta alkışlandı.

 

 

 

 

 

 

Yapılan plaket töreninde Trabzon Valiliği, Trabzon Büyükşehir Belediyesi, Ortahisar Belediyesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı, Asaş Grup, Bizim Neslin Uşakları Derneği, Hekimoğlu Döküm, Yusuf Rizeli Reklamcılık, Olgun Klima, Gündönümü Tour, Or-Na İnşaat ve Şehir Işıkları Reklamcılık plaketlerini aldılar.

 


 

 

6. Sanat Günleri’nin son günlerine doğru Yazar-Şair Attila Aşut, Yazar Sevinç Çokum, Şair Şeref Bilsel’in katıldığı söyleşi ve imza günleri yapıldı. Trabzon Edebiyatı üzerine Çevirmen Yiğit Yavuz, Yazar Fırat Caner, Yrd. Doç. Dr. M. Zeki Çıraklı, Yrd. Doç. Dr. Hayrettin Orhanoğlu’nun katıldığı panel, şef Özdemir Hafızoğlu’nun yönetiminde Türk Sanat Müziği konseri, şef Gürsel Tahmaz yönetiminde Türk Halk Müziği konseri, “Bizim Hoca” filminin gösterimi sonrasında Yönetmen Serkan Acar, film oyuncuları Seymen Aydın ve Sabriye Kara’nın konuşmacı olarak katıldığı söyleşi sanatseverlein yoğun katılımı ve ilgisiyle gerçekleşen programlar oldu.

 

 

RESSAM NİHAL ÇUBUK RESİM SERGİSİ AÇILDI...

 

Trabzon Sanatevi’nin Ekim konuğu ressam Nihal Çubuk’un resim sergisi açıldı. Aslen Trabzon’lu olan ancak sanat yaşamını Bursa’da sürdüren ressam Nihal Çubuk Ekim ayı etkinlikleri programında Trabzon Sanatevi’nin konuğu oldu.


 

 

 

Ressam Nihal Çubuk’un 20 eserden oluşan resim sergisini vali yardımcısı Abdurrahman Koçoğlu, Trabzon Kültür ve Turizm Şube Müdürü Feyhan Kurnaz, Trabzon Sanatevi Başkanı Adnan Taç, Karadeniz Plastik Sanatlar Derneği Başkanı Mümin Candaş’ın katılımıyla sanatçılar ve sanatseverlerle birlikte açtılar.

 

 

 

 

22 Ekim tarihinde açılışı yapılan; soyut, natürmort, tarzda ve farklı tekniklerde çalışılmış eserlerden oluşan Nihal Çubuk resim sergisi Trabzon Sanatevi Salon Garaj’da 31 Ekim tarihine kadar açık kalacak.

 

 

Adres
: Yavuz Selim Bulvarı Cumhuriyet Mahallesi Özgür Caddesi No:16 Ortahisar /TRABZON
Telefon
: +90 (0462) 600 64 44
GSM
: +90 (0530) 609 44 64
E-Posta